· ·

Fotoğraf » Fotoğraf Makineleri Hakkında

Yükleniyor...

Fotoğraf Makineleri Hakkında

Fotoğraf makinesinin çalışma prensibi

Fotoğraf, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışığın duyarlı yüzey üstüne düşmesi ve duyar kat üstünde sabitlenmesi işidir. Fotoğraf makinesinde, belgelenmek istenen objeden yansıyan ışık; objektifte ulaşır ve odaklanır, sonra, hemen objektifin içinde bulunan ve adına diyafram denen diske ulaşır. Bu diskin amacı; gelen ışığın şiddetinin ayarlanabilmesidir. Bu işi ise ortasında bulunan ve kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir delik sayesinde yapar. Objektifte toplanan ve odaklanan ışık diyaframdan geçerek örtücüye ulaşır. Örtücü perde çekim sırasında önceden seçilen bir süre boyunca açık kalarak, ışığın film üzerine düşmesini sağlar.

Fotoğraf Makinesini Oluşturan Ana Birimler

1.         Netleştirici/Focus
2.         Diyafram
3.         Obturatör
4.         Vizör
5.         Objektif
6.         Numaratör
7.         Sarma Kolu
8.         Geriye Sarma Kolu

Çalışma Tekniğine Göre Makine Tipleri

1-Refleks
         Tek Objektifli (SLR-Single Lens Reflex),(DSLR- Digital Single Lens Reflex),
         Çift Objektifli (TLR)
2- Kompakt
3- Vizörlü (Telemetreli)

Diğer Sınıflamalar

35 mm. makineler, refleks makineleri, compact makineler, körüklü makineler, minyatür makineler, stüdyo makineleri, sualtı makineleri, polaroid makineler, otomatik ve yarı otomatik makineler, dijital makineler gibi çok değişik tipte ve özelliktedir. Film boyutuna göre ise, Büyük Boy Fotoğraf makineleri(9 x 12, 13 x 18 cm), Orta Boy Fotoğraf makineleri (6 x 4,5 cm, 6 x 6 cm, 6 x 7 cm, 6 x 8 cm ve 6 x 9 cm.), Küçük Boy Fotoğraf makineleri (24 x 36 mm.), Minyatür Fotoğraf makineleri (gizli çekim için kullanılan çok küçük makineler), Polaroid Fotoğraf makineleri , Dijital-Sayısal Fotoğraf makineleri olarak sınıflanabilir.

Dijital fotoğraf makinesi fotoğrafları elektronik olarak çeken ve saklayan elektronik bir cihazdır. Geleneksel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğraf filmleri kullanılmaz. Bunun yerine film görevi gören ve adına sensör denen yeşil, kırmızı ve mavi renge duyarlı hücrelerden oluşan sandviç tipinde sıkıştırılmış bir katmandan geçer ve bu katmandan alınan değerlerle fotoğraf dijital olarak saklanabilir. Günümüzün dijital fotoğraf makineleri tipik olarak çok fonksiyonludur ve fotoğraf çekiminin yanı sıra ses ve/veya görüntü kaydetme özelliklerine de sahiptir.

Dijital Fotoğraf makineleri Pixel denilen küçük kareciklere sığdırırlar görüntüleri. Pixel Boyutu ne kadar büyük olursa Fotoğrafımız da o kadar büyük olur. İnsanlar Pixel arttıkça görüntü kalitesinin arttığını zannetmektedirler ancak işin aslı öğle değildir. Pixel sadece Fotoğrafın boyutuyla ilgilidir. Görüntünün netliği ve derinliği kesinlikle Fotoğraf makinesinin üzerinde bulunan diğer ayarlardan daha çok etkilenir. En büyük faktör Lens'tir. Lensler günümüz fotoğraf makinelerinde genelde CCD olarak kullanılır, daha ucuz ve kalitesiz olan makineler CMOS kullanır ancak bu pozisyon bazen değişebilir. Sensör'leri araştırırsanız bazı çok iyi SLR fotoğraf makinelerinin de CMOS sensör kullandığını görebilirsiniz.

Dijital Fotoğraf makineleri günümüzde dört kategoriye ayrılır. Ultra Compact, Compact, DSLR Like, DSLR.

Ultra Compact :Bu amatör makinelerin en önemli özelliği şaşırtıcı derecede ince ve hafif olmalarıdır.Gömlek cebinde bile taşınabilir.Fotoğraf çekim kalitesi ise Compact makinelere hemen hemen benzerdir.Objektifi değiştirilemez, manuel ayarlama(M,A/S) imkanı çok kısıtlıdır.(Örnek:Sony DSC-T serisi)

Compact : Küçük yapılı büyük LCD ekranlı düşük Optic Zoom'lu fiyat ve özelliğine göre iyi fotoğraflar çekebilen objektifi değiştirilemeyen, amatör makinelerdir.

DSLR Like : Compact'lara göre daha büyük, Optic Zoom u fazla manuel ayarları Compact'a göre fazla DSLR ye göre az olan Optiği değiştirilemeyen, yarı pro makinelerdir.

DSLR : Büyük boyutlu, birçok manuel ayar olanağı bulunan objektifi değiştirilebilen, Profosyonel Dijital Fotoğraf makinalarıdır. Bu makinaların ayırt edici özelliği lenslerindeki görüntüyü bakaç (vizör) vasıtası ile görebilmenizdir. Bir başka ifade ile baktığınız ile çektiğinizde kullandığınız lens sistemi birdir.

« Geri